Zakaj sploh imajo plovila na dirki Vendee Globe krilca-foils?
Posebna krilca na plovilu so najnovejši fenomen največje dirke na svetu Vendee Globe in napovedujejo velike spremembe na področju offshore jadranja.
Toda zakaj so se te novosti pojavile ravno na tej najdaljši in najtežji solo dirki na svetu?
Kot prvo moramo vedeti, da so jadrnice razreda IMOCA oblikovane tako, da dosegajo meje nemogočega. Položaj in dolžina kobilice ter posebna krila na jamboru omogočajo doseganje še večjih hitrosti. In ravno v letu 2016 so oblikovalci naredili še korak naprej saj smo priča doseganju največjih hitrostim v 27-letni zgodovini dirke, pozna pa se tudi razlika med novimi plovili in starejšimi generacijami jadrnic.
Vseh šest novih dirkalnih jadrnic, opremljenih s temi revolucionarnimi krilci in ena stara preurejena, dosegajo tudi preko dva vozla večje hitrosti od ostalih brez krilc. Med njimi so Banque Populaire VIII (skiper Armel Le Cléac’h), Safran (skiper Morgan Lagravière), Groupe Edmond de Rothschild (skiper Sébastien Josse), Hugo Boss (skiper Alex Thomson), St Michel-Virbac (skiper Jean-Pierre Dick) in No Way Back (skiper Peter Heerema) in starejša, opremljena s krilci Maître Coq (skiper Jérémie Beyou).
Iskanje magičnega recepta
Novosti so nujne v razredu IMOCA in razvoj le-teh traja več let. V osnovi jadrnica ostaja enaka prejšnjim generacijam, največ novosti pa je v stabilnosti, kako se obnaša v ekstremnih razmerah na morju, ki jih skiperji tu doživljajo. Želeli so izboljšali stabilnost in izravnavo plovila, zmanjšali so tudi število balastnih tankov. Spremembe so tudi v posebno oblikovanih one-design kobilicah, ki so robustnejše in daljše, narejene iz kovanega jekla in v karbonskih krilih, ki se raztezajo z jambora. Vse to pa je povzročilo, da so barke postale težje in robustnejše. To je spodbudilo oblikovalce in krmarje, da poiščejo nov recept za povečanje učinkovitosti. Našli so ga v posebnih krilcih, ki so jih pritrdili na bok jadrnice. Krilca omogočajo, da se jadrnica dvigne višje nad vodo in tako zmanjša izpodriv. Njihov namen najbolj pride do izraza v močnejšem vetru in pri kotu med 80 in 120 stopinj. Negativna stran krilc pa je, da ne nudijo enakega nadzora in so nekaka ovira pri plovbi proti vetru saj se ustvarja dodaten upor. Vendar jadranje proti vetru na diski Vendee Globe predstavlja le okoli 10-15% poti. Zato je nova generacija jadrnic posebej zasnovana za plovbo v južnih morjih, kjer solo jadralci običajno plujejo v smeri vetra.
Obstaja več različic krilc, vendar pa se razlikujejo pravzaprav v sami izdelavi in obliki. Prva so poimenovali »Dali« saj so po izgledu kot Dalijeve barke. Krilca v obliki črke V so na plovilu Hugo Boss skiperja Alexa Thomsona in omogočajo dva do trikrat višji dvig plovila nad morsko površino. Tako si je pridobil večjo prednost že pri nižjih hitrostih in večjem kotu pri plovbi z vetrom. Na jadrnici Maitra Coq pa sta krilca na spodnjem delu bolj ravna, vrhova pa sta obrnjena navpično gor.
Pred tem revolucionarnim izumom so dirkalne jadrnice v Južnem oceanu dosegale povprečne hitrosti do 20 vozlov, sedaj pa je možno doseči tudi 24 ali celo 30 vozlov kar jih dela nekoliko neudobne in srh zbujajoče. Vendar pa so ob končni zmagi vse težave hitro pozabljene in takoj se pričnejo nove izboljšave za naslednjo dirko.